Milyen falszerkezetet, födémet, tetőszerkezetet válasszunk? – Újonnan építkezőknek 3/3.

 

Családi ház építése egy család számára az egyik legnagyobb beruházás, a legtöbb előkészületet, tervezést, kalkulációt, szervezést igénylő feladat. Sok kérdés merül fel ezért megpróbálunk segítséget nyújtani.

Milyen falszerkezetet válasszak:

Tégla: A legrégebbi, mindenki által ismert megbízható falazóelem. A téglának megszámlálhatatlan fajtája van a hagyományostól a nút-féderesig, fokozott hőszigetelő képességűtől a csiszolt tégláig. Általában egyetlen kérdés merül fel, hogy mennyire szeretnénk az épületünk hőszigetelő képességét fokozni.

Pórusbeton, Gázbeton: Régebben használt szilikát falazóelem modern változata. Könnyen falazható, vágható és méretpontos, ezáltal gyors és minimális anyagveszteséget igénylő falazóelem. Előnye, hogy jobb hőszigetelő a hagyományos téglához képest és nem igényel belső vakolatot, hátránya, hogy kisebb a nyomószilárdsága.

Neopor falazó elem: Egyszerű gyors kivitelezésre alkalmas építőanyag. A falazó elem már tartalmazza a hőszigetelő réteget így nincs szükség külső dryvit rendszerre. Felépítése egyszerű, a zsaluelemek összepattintása után a belső üregeket vasalni és kibetonozni kell. Belülről nem kell vakolni csak rabicolni.  Hátránya, hogy nincs hő felvevő felülete a neopor anyag miatt, ezért ajánlatos monolit vasbeton födémet illetve belső tégla vagy pórusbeton szerkezetet használni közbenső tartó vagy válaszfalnak.

Milyen födémet válasszak:

Monolit vasbeton födém: Többszintes összetettebb házak  térlefedésére alkalmas nagy teherbírású szerkezet. Kivitelezésénél költségként kell számolni a zsalurendszert, előnye hogy szakszerű kivitelezés után nem igényel vakolást.

Mire figyeljen: betonacél szerelésnél a megfelelő kötözésre, betonozás előtti szerves anyagok eltávolítására. Fontos, hogy a kötözésre használt drót se maradjon, mert ha csak gletteli a mennyezettet a rozsda kijöhet és nagyon nehéz lefedni. A legfontosabb a megfelelő beton tömörítés.

Előfeszített vasbeton, béléstestes födém: Több rendszerben létezik, a vasbeton födémek „legolcsóbb” fajtája. Fontos róla tudni, hogy összetettebb házak esetén nem biztos, hogy költséghatékonyabb, mint a monolit vasbeton. Amennyiben ilyen födémet szeretnénk a tervezés során figyelembe kell venni a méretlépcsőket.

A gerendák feltámasztása mindig ágyazóhabarcsba kerül a tökéletes teherátadás miatt. Időspórolásból ezt sokan szeretik elkerülni. Továbbá fontos figyelembe venni a rendszer technológiai leírását, hogy az adott gerendák vághatóak-e? Általában ez nem ajánlatos viszont egyedi gerenda többletköltséget generálhat. Gerendás rendszernél fontos, hogy faltól csak gerendával lehet indulni, béléstesttel nem (nyíró igénybevételt nem tud felvenni a béléstest, el fog törni), ez a helytelen megoldás. A válaszfalak állószékes tetőszerkezetnél gerendakettőzést igényel.  Amennyiben ezzel nem számolnak olcsóbb kivitelezési árat generál. Minden esetben a gyártói előírásokat kell betartatni.

Fafödém: A legolcsóbb födémtípus, csak földszintes házak esetén ajánljuk. Előnye, hogy a tetőszerkezettel egy időben készül, így nem igényel hosszas kivitelezési időt, hátránya, hogy nagyobb fesztávok kivitelezésére alkalmatlan, erősítő gerendával lehet csak megoldani.

Elhelyezése két módon történik, vagy koszorúba, vagy koszorú fölé. Mindkét megoldás megfelelő. Amire figyelni kell, hogy ha koszorúba helyezzük, el a fa nem érintkezhet betonnal. Ezt legtöbb esetben fém keretbe ültetve koszorúba lehorganyozva történik. Amikor viszont a koszorú fölé helyezik el, nem elég csak ácskapoccsal lefogatni, a tökéletes megoldás, ha a talpszelemhez mindkét oldalról sarokvasakkal csavarosan rögzítjük, így megakadályozzuk a későbbi vetemedésekből, csavarodásokból keletkező károsodásokat. Amely a mennyezeten repedésként is jelentkezhet.

Tetőszerkezet:

Hagyományos tetőszerkezetek: A tetőszerkezet milyenségét minden esetben a fesztávok határozzák meg. Családi ház esetén a legelterjedtebb a torokgerendás és a kétállószékes fedélszékek.

Mire figyeljen: Minden szerkezetet csavaros kötéssel és ácskötésekkel kell készíteni.

Szeglemezes tetőszerkezet: nagy fesztávok áthidalására alkalmas. Statikailag méretezett gyári körülmények között készen szerelve hozzák az építkezésre. Előnye, hogy gyorsan elkészül viszont lényegesebben drágább a kivitelezése, mint a hagyományos tetőszerkezet. Aki későbbi tetőbeépítést tervez, annak nem ajánljuk.