Milyen alapozást és talpgerendát válasszunk? – Újonnan építkezőknek 2/3.

Családi ház építése egy család számára az egyik legnagyobb beruházás, a legtöbb előkészületet, tervezést, kalkulációt, szervezést igénylő feladat. Sok kérdés merül fel ezért megpróbálunk segítséget nyújtani.

 

Milyen alapozást válasszak:

Minden esetben a telek talajrétegződése és a talajmechanikai szakvélemény határozza meg. Amennyiben nem készül szakvélemény a teherbíró talajréteg a mérvadó. Győrben többször tapasztaltam, hogy 80 cm mélységig ásnak csak le. Magyarországon a fagyhatár 80 és 100cm között van. Viszont kevesen tudják, hogy a fagyhatár a kötött talajra vonatkozik, ami azt jelenti, ha egyenetlen a  telek és feltöltünk 40 cm-t, akkor az alapozási mélység minimum 80+40 cm lesz!

Lemezalap: Monolit vasbeton szerkezet, gyenge altalaj esetén alkalmazzuk. Családi házaknál nem jellemző, esetlegesen pincéknél amennyiben talajvíz tapasztalható. Méretezését minden esetben a mértékadó talajvíz határozza meg, melyet statikai számítás előzi meg. Nagy talajvíznyomás esetén méretezett ellenlemezt is tartalmazhat.

Sávalap: Legelterjedtebb alapozási fajta. A teherbíró falazat teljes hosszán helyezkedik el így az épület minden pontján stabilitást jelent. A vasalat kengyelezését és elhelyezését a statikus határozza meg. Fontos amennyiben alsó övben helyezkedik el minden esetben szerelő betont kell készíteni alatta.

Cölöpalap: Ha a teherbíró talajréteg mélyebben helyezkedik el abban az esetben költséghatékonyságból a cölöpalap a legjobb választás. Költségileg nem drágább, mint a sávalap. Az alaptesteket csak monolit vasbeton gerendával szabad összekötni. Vasalását a statikus határozza meg.

Sáv-cölöp alapozásnál legfontosabb, ne higgye el, hogy vasalás nélkül elkészíthető. Sajnos árajánlat kérési stádiumban nem mindig készül kiviteli statika, csak engedélyes terv, kérje ennek költségelését is.

Kivitelezés során meg kell követelni a beton tömörítését is, hogy a talajjal érintkezve mindenhol ki tudja tölteni betonnal.

Milyen talpgerendát válasszunk:

Talpgerenda feladata az épület alsó merevítése. Általában talpgerendát monolit vasbetonból vagy zsalukőből készítenek. A mi véleményünk szerkezetileg a legjobb és leghatékonyabb megoldás a monolit vasbetongerenda.

Zsalukőből készült talpgerenda: előnye, hogy gyorsan kivitelezhető, átlagos családi háznál maximum egy napos munka kibetonozással együtt. Csak sávalapokhoz használható, hátránya, hogy könnyen fel tudja venni a nedvességet.

Kivitelező cégek, hajlamosak költséghatékonyságból kihagyni a betonacélt esetlegesen utólagosan megpróbálják elszámolni. Ez alatt azt értem, hogy az alaptestből nem tüskézik ki 50cm-ként. A technológia előírja, hogy minden zsalukő sorba 2 szál minimum ø8-as betonacél elhelyezése szükséges. Ezt a sávalapba elhelyezett armatúra (vasszerelés) nem váltja ki. Ugyanis a padozat tömörítésénél előfordulhat, hogy a zsalukő elnyomódik, ha nincs vasalva. Soha ne engedje meg, hogy pince falazó blokkból készítsék a talpgerendáját.

Monolit vasbeton gerenda: a leghatékonyabb merevítést biztosítja épületének. Valamivel költségesebb, mint zsalukőből készíteni mivel zsaluzást igényel, de a felhasznált zsaluanyagra szüksége lesz a koszorúnál is. Így a zsaluanyag megvásárlását nem tudja elkerülni. Előnye, hogy tömörítéssel, olyan sima homogén felületet kapunk, amelynek minimális a vízfelvétele.

A betonacél szerelés tervek szerint készüljenek, a tömörítés megfelelő legyen.